לעישון ולשתייה נודעות השלכות שליליות רבות על הגוף. במאמר הבא יוצגו חלק מהשפעותיהם, כמו גם עצות להפסקתם.

לעישון ולשתייה נודעו אין ספור השלכות חמורות, כשבין היתר הן מזיקות לאימונים ולחיים בכלל.

עם זאת, למרבה הצער, בעיות מטבוליות רבות מתעוררות כאשר אדם שעישן או שתה במשך זמן רב מחליט להיפטר מהתחביב אחת ולתמיד, ולהיגמל.

בגברים שהתרגלו לשתות, הורדת רמת צריכת האלכוהול יצרה הפחתה ברמות הכולסטרול הטוב (HDL) ובלחץ הדם הסיסטולי (לחץ הדם בזמן התכווצות חדרי הלב), בעוד הפחתה בתכיפות ובכמות העישון בקרב אנשים שהתרגלו לעשן באופן קבוע, גרמה לעליה ברמות האינסולין, הגלוקוז, והטריגליצרידים, בהיקף המותניים ובמדד מסת הגוף (BMI).

גם בקרב מעשנות קבועות, נצפתה עליה בהיקף המותניים ובמדד מסת הגוף (BMI) כתוצאה מהפחתה בעישון.

ממחקר זה עולה כי מוטב שלא להתחיל לעשן כלל, כיון שהניסיון להיגמל מהעישון לאחר מכן עלול להוביל למגוון בעיות פסיכולוגיות והורמונליות, וזאת בשל הצורך להתרגל לחסרונות המטבוליים הנובעים מהפסקת עישון או שתייה ממושכים.

 

השפעות הניקוטין

 

דיאטה עשויה להשפיע על יכולת הניקוטין לווסת את רגולציית משקל הגוף ולהוכיח כי חשיפה כרונית לניקוטין מתבטאת בשינויים במולקולות מרכזיות ושוליות המווסתות את הרגלי האכילה ואת אנרגיית חילוף החומרים.

עובדה זו נוגעת בהחלט למפתחי גוף המעוניינים לצבור מסת שריר או לשמור על מסת שריר קיימת. ניקוטין ידוע כמפחית משקל בקרב מעשנים, בעוד הפסקה בעישון או בנטילת ניקוטין, מתבטאים בעלייה במשקל.

 

ההשפעה השלילית הראשונה של צריכת ניקוטין

הפסקה בצריכת ניקוטין מלווה בביטוי מוגבר של פפטידים (תרכובות חומצות אמינו) מגבירי תיאבון, בהיפותלמוס, האזור האחראי במוח על תחושות הרעב והצמא.

הפפטידים שהשפעתם מוגברת:

1.  neuropeptide Y (מוליך עצבי שהינו פפטיד חומצת אמינו 36 המשפיע בעיקר על עלייה בצריכת המזון ועל ירידה בפעילות הגופנית).

רכיב זה הינו נוירופפטיד המצוי ביותר במוח, הידוע כממריץ עוצמתי במיוחד של הרגלי האכילה. (נוירופפטידים – מולקולות קטנות דמויות חלבון המשמשות את תאי העצב לתקשורת זה עם זה. הן מולקולות איתות עצביות המשפיעות על פעילות המוח ולכן מעורבות גם בנושא צריכת המזון)

2.– Agouti-related protein –סוג נוסף של נוירופפטידים. רכיב זה הינו חלק אינטגרלי בתהליך חילוף החומרים המווסת את הרגלי האכילה ואת משקל הגוף.

שיתוף פעולה בין גורמים שונים שחקרו את הנושא הוביל, בין היתר, לזיהוי וסנתוז מספר שברי Agouti-related protein שהוכחו כמעכבים עוצמתיים של MC3-R (קולטן Melanocortin 3) ו MC4-R (קולטן Melanocortin 4 המעורב בהרגלי האכילה), כמו מולקולת האם שלהם.

בנוסף, ירידה בצריכת הניקוטין מפחיתה את ביטויו של החלבון המטבולי המשחרר חלבון-3 ברקמת שומן חומה.

 

ההשפעה השלילית השנייה של צריכת ניקוטין על מפתחי גוף ועל מסת השריר:

מהאמור לעיל מובן כי מפתח גוף מצוי המעוניין להחזיק במסת שריר קיימת, או להשיג מסת שריר רזה, יתקשה לעשות זאת כאשר גורם העישון מעורב.

במקרים קיצוניים, קליניקה לגמילה מעישון תהיה הפתרון היחיד האפשרי. מחקר שנערך בצרפת העריך את היעילות של טיפול אינדיבידואלי במרפאת בית חולים שמטרתו גמילה מעישון ומשתרע על פני שנה לפחות, ואת גורמי החיזוי לכישלון בתחום.

המחקר כלל מעשנים שנעזרו במרפאת בית חולים מסוימת, במשך יותר משנה, להוציא חולי סכיזופרניה ואלה שהגיעו רק להתייעצות ראשונית.

 

שיטות הטיפול היו השיטות המומלצות  של ועידת הקונסנסוס 1988:

 

– שימוש בתחליף ניקוטין או בבופרופיון, (תרופה המשמשת לטיפול בדיכאון ולסיוע להפסקת עישון), כשהדבר תלוי במידת התלות של המעשן בניקוטין.

– טיפול קוגניטיבי – התנהגותי המתאים למעשנים בכל המצבים. בנוסף, עבור פציינטים הסובלים מחרדה או מהפרעות דיכאון, הוצע טיפול במעכבי ספיגת סרוטונין בררניים‏‏ (SSRIs – שם כולל למשפחת תרופות נוגדות דיכאון המבוססות על עיכוב ניצול מחדש של סרוטונין) כטיפול מקדים להפסקת העישון.

 

המחקר אימת את יעילותה של תמיכה רפואית מקצועית למשך תקופה של יותר משנה, והדגיש את הקושי של נשים מעשנות להפסיק את העישון, כשהן נזקקות לשיטה חדשה, שלמעשה עדיין לא הומצאה.

שאר גורמי החיזוי לכישלון לא נבחנו, אולי בשל השימוש הנרחב במעכבי ספיגת סרוטונין בררניים (SSRIs), במקרים של חרדה או תחלואה נלווית לדיכאון, או בשל מגבלות סטטיסטיות הקשורות בגודל האוכלוסייה.

 

כמובן שלמפתח גוף שאינו מעשן, יש סיכוי להתקדמות טובה יותר. המחקר הוכיח באופן ברור כי בעת עישון ממושך, ההשלכות הנובעות מהפסקת העישון, וביניהן, שינויים בחילוף החומרים, שינויים בתיאבון ושינויים בערכים ההורמונליים, מקשות במידה רבה על הפסקת העישון.

 

הצעות להקלה על תהליך הגמילה מעישון

 

– בחרו תאריך ספציפי להפסקת העישון. אם אינכם מסוגלים לעצור היום, בחרו תאריך יעד במרחק 2-4 שבועות, וכך יהיה בידכם פנאי להתכוננות לתהליך.

אם הדבר אפשרי, מומלץ לבחור בעיתוי בו יחול שינוי כלשהוא בשגרת חייכם, כמו תחילת החופשה מהלימודים, או בסתם עיתוי בו אתם יודעים שלא תהיו נתונים בלחץ, אם בעבודה, ואם בלימודים או בבית.

כמובן שהחיים אינם צפויים, כך שאינכם יכולים לחכות לתאריך בו לא תצטרכו להתמודד עם כל לחץ שהוא.

– ערכו רשימה מפורטת של הסיבות המובילות אתכם להפסקת העישון. שמרו את הרשימה הזו בהישג ידכם, כך שתוכלו להיעזר בה כשתחושו השתוקקות לניקוטין במהלך תהליך הגמילה.

כמו כן, ערכו רשימה של כל הנקודות האהובות עליכם בעישון.

– תעדו לעצמכם את הזמנים בהם אתם נוהגים לעשן ואת הסיבות לכך. יתכן ותרצו לערוך מעין תצפית אישית למשך שבוע, כך שתוכלו לדעת מראש באלה זמנים אתם עתידים להשתוקק לסיגריה במהלך תהליך הגמילה.

תכננו מראש באילו פעילויות תחליפו את העישון, כמו כן, תכננו מראש מה תענו לאנשים שילחצו עליכם להמשיך בעישון.

– השליכו או מסרו הלאה את כל מאגר הטבק שלכם. אם נהגתם לעשן בחדרכם, נקו אותו. העבירו הלאה את המאפרות והמציתים שברשותכם, ודאגו שהבית ו/או החדר יהיו נקיים מכל זכר לעישון.

– ספרו לחבריכם שאתם נגמלים מהעישון, ובקשו מהם שלא להטריד אתכם בנושא. מצאו עוד דברים שתוכלו לעשות איתם בצוותא מלבד עישון.

אם אתם חשים שלצורך הצלחת התהליך, עליכם להימנע מחברת מעשנים, עשו זאת למשך תקופה מסוימת. עם זאת, עדכנו את החברים בסיבה לכך שאתם מתבודדים מחברתם באופן זמני. זכרו שאתם בוחרים בתהליך ומתמודדים אתו לטובתכם!

– כשתאריך היעד שלכם להפסקת העישון מגיע, פשוט הפסיקו! תכננו פידבקים קטנים בהם תתגמלו את עצמכם על כל יום, שבוע או חודש נטולי – טבק. קנו לעצמכם בגד חדש, פרגנו לעצמכם מסטיק חדש, בקשו מחבר ללכת לסרט, קחו חבר לארוחה טעימה, ובקיצור, הבנתם את הכיוון.

– זכרו שהפסקת העישון משמעותה חיסכון כספי לא מבוטל!

 

מסקנה:

כמו בכל דבר אחר, ההתמכרות לעישון מתחילה בראש. אוכל, אלכוהול, סיגריות וסמים אחרים מותירים חותם מנטלי על מוחו של הנוטל אותם, והברירה לשלוט על התחביב המסוכן ולהשיג באמצעות כך מטרות אישיות חשובות, היא אך ורק בידיו של הנוטל.

בחייו של מפתח גוף, שליטה מוחלטת על רצונות אישיים שונים, היא חלק משמעותי מהדרך להשגת הישגים מספקים.

כמפתחי גוף, עלינו להיות זהירים ביותר בכל הנוגע לחומרים שאנו מכניסים לגופנו ובראש ובראשונה, בכל הנוגע למה שאנו בוחרים להכניס לראשנו.

 

מלבד הצגת המצבים השליליים הנגרמים כתוצאה מעישון ומצריכת אלכוהול (בעיות נשימה, סרטן, טסטוסטרון נמוך, צריכת קלוריות מוגברת בעקבות צריכת אלכוהול והרגלי אכילה שליליים בעת שכרות), כתבה זו חתרה להצגת הרבדים העמוקים יותר והבעיות החבויות יותר שמעשנים מתמודדים מולן, אם בזמן העישון ואם בניסיונות הגמילה ממנו.

בריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *